Otomotiv

Motor Yağı Viskozitesi: 5W-30 Ne Demek?

Motor yağı kutusundaki 5W-30 yazısı iki ayrı bilgi taşır: soğukta ne kadar akışkan kaldığı ve 100 °C'de hangi kıvam aralığına girdiği. Bu bir kalite derecesi değil, akış özelliği sınıfıdır.

Kısa cevap

5W-30 gösteriminde baştaki sayı ve W harfi kış (winter) performansını belirtir: yağın soğukta ne kadar akışkan kaldığını gösterir. Sondaki 30 ise 100 °C'deki kinematik viskozite aralığını (9,3–12,5 mm²/s) ifade eder. Viskozite sınıfı yağın kalitesini değil akış özelliğini tanımlar; kalite ACEA, API ve üretici onaylarıyla belirlenir.

Öne çıkan bilgiler

  • W harfi "winter" (kış) demektir; ağırlık (weight) anlamına gelmez.
  • Soğuk çevirme viskozitesi sınırları: 0W için −35 °C'de en çok 6.200 mPa·s, 5W için −30 °C'de 6.600 mPa·s, 10W için −25 °C'de 7.000 mPa·s.
  • Pompalanabilirlik sınırı her kış sınıfı için 60.000 mPa·s'dir ve çevirme sıcaklığından 5 °C daha soğukta ölçülür.
  • 100 °C'deki kinematik viskozite aralıkları: 30 sınıfı 9,3–12,5 mm²/s, 40 sınıfı 12,5–16,3 mm²/s.
  • 150 °C'deki yüksek kesme viskozitesi (HTHS) alt sınırı 30 sınıfında 2,9 mPa·s, 0W-40/5W-40'ta 3,5 mPa·s'dir.
  • Çok dereceli yağlar viskozite iyileştirici katkı içerir; tek dereceli yağlarda bu katkı yoktur.
  • ACEA'nın C sınıfları düşük küllü (Low SAPS) yağlardır ve partikül filtresi olan araçlar için geliştirilmiştir.

Yağ reyonunda duran şişelerin üzerindeki 0W-20, 5W-30, 10W-40 gibi yazılar, aslında tek bir soruya cevap verir: bu yağ soğukta ne kadar akışkan kalır ve sıcakta ne kadar kıvamlı olur? Sistemi anlamak, hem yanlış yağ almayı hem de "daha kalın daha iyidir" yanılgısını önler.

SAE J300: sınıflandırmanın kaynağı

Motor yağı viskozite sınıfları SAE J300 standardıyla tanımlanır. Standart kendini açıkça sınırlar: yağları "yalnızca reolojik (akış) terimlerle" sınıflandırır. Güncel revizyonu 9 Mayıs 2024 tarihlidir ve belgenin ilk yayımı 1911 yılına kadar gider.[1]

İlk ayrıntı, en çok karıştırılan noktadır: W harfi "winter" yani kış demektir, "weight" (ağırlık) değil.[2]

Baştaki sayı: soğukta akışkanlık

Kış sınıfı iki ölçütle belirlenir. Birincisi soğuk çevirme viskozitesi (soğuk marş benzeticisiyle ölçülür), ikincisi pompalanabilirlik viskozitesidir:[2][3]

SAE J300 kış sınıfı sınırları
SınıfSoğuk çevirme (en çok)Pompalanabilirlik (en çok 60.000 mPa·s)
0W6.200 mPa·s / −35 °C−40 °C
5W6.600 mPa·s / −30 °C−35 °C
10W7.000 mPa·s / −25 °C−30 °C
15W7.000 mPa·s / −20 °C−25 °C
20W9.500 mPa·s / −15 °C−20 °C
25W13.000 mPa·s / −10 °C−15 °C

Tablodan okunacak pratik sonuç şudur: 0W bir yağ, 5W bir yağdan daha soğukta akışkan kalır. Soğuk ilk çalıştırmada yağın galeriye hızla ulaşması, motor aşınmasının en kritik anıdır.

Sondaki sayı: 100 °C'deki kıvam

İkinci sayı, 100 °C'de ölçülen kinematik viskozite aralığını gösterir:[2]

SAE J300 sıcak sınıfları (100 °C kinematik viskozite)
SınıfAralık (mm²/s)HTHS alt sınırı (150 °C)
206,9 – 9,32,6 mPa·s
309,3 – 12,52,9 mPa·s
4012,5 – 16,33,5 mPa·s (0W-40, 5W-40, 10W-40)
3,7 mPa·s (15W-40, 20W-40, 25W-40, 40)
5016,3 – 21,93,7 mPa·s
6021,9 – 26,13,7 mPa·s

HTHS, yüksek sıcaklıkta ve yüksek kesme hızında ölçülen viskozitedir: 150 °C'de, 10⁶ s⁻¹ kesme hızında belirlenir ve yatak filminin gerçek yük altındaki dayanımını temsil eder.[3] Bu yüzden iki yağ aynı sınıfta olsa bile HTHS değerleri farklı olabilir.[4]

Standart zamanla yeni, daha ince sınıflar ekledi: SAE 16 (6,1–8,2 mm²/s, HTHS ≥2,3) 1 Nisan 2013'te; SAE 8 ve SAE 12 ise 20 Ocak 2015'te tanımlandı.[5][6] Bunlar, yakıt tüketimini düşürmek için tasarlanmış yeni motorlar içindir.

Çok dereceli yağ nasıl oluyor?

Tek bir yağ hem soğukta akışkan hem sıcakta kıvamlı olamaz; bunu sağlayan şey viskozite iyileştirici katkılardır. Katkı içermeyen yağlara tek dereceli (monograde) denir; katkı içeren yağlar çok derecelidir ve karşıladıkları en düşük kış sınıfıyla etiketlenmek zorundadır.[7]

Düz parafinik baz yağın viskozite indeksi yaklaşık 95–105 iken, katkılı çok dereceli yağlarda bu değer kabaca 105–300 aralığına çıkar.[8] Katkının bir bedeli vardır: kesme altında polimer zincirleri kırılabilir ve bu kayıp kalıcıdır; geçici kayıp ise zincirlerin hizalanmasından doğar ve geri döner.[7][8]

Viskozite kalite değildir: ACEA, API ve üretici onayı

En önemli nokta burada. Viskozite sınıfı yağın akışını anlatır, kalitesini anlatmaz. Kalite üç ayrı katmanda tanımlanır:

  • API: ABD tarafındaki sınıflandırma. API SP Mayıs 2020'de yürürlüğe girdi; düşük devirde erken ateşleme, triger zinciri aşınması ve tortu başlıklarını kapsar ve geriye dönük uyumludur. API SQ ve ILSAC GF-7A lisansları 31 Mart 2025'te başlamıştır.[9][10]
  • ACEA: Avrupa tarafındaki sınıflandırma. A3/B4 sınıfı HTHS ≥3,5 mPa·s ve sülfat külü %1,0–1,6 gerektirir; C3-23 sınıfında kül ≤%0,8, fosfor %0,070–0,090, kükürt ≤%0,3 ve HTHS ≥3,5'tir. C2-23 aynı kül sınırlarına sahiptir ama HTHS ≥2,9'dur.[11][12][13]
  • Üretici onayı: VW 504 00, MB 229.5, BMW LL-04 gibi kodlar. Örneğin BMW Longlife-04 2004'ten beri vardır, düşük küllüdür ve 0W-30/5W-30/0W-40/5W-40 sınıflarında onaylanmıştır.[14] MB 229.5 partikül filtresi olmayan araçlar içindir; filtreli araçlarda 229.51/229.52 gerekir.[15]

Pratik sorular

  • 5W-30 yerine 5W-40 kullanılır mı? Farklı sınıflardır: 100 °C aralıkları (9,3–12,5 ve 12,5–16,3 mm²/s) ve HTHS alt sınırları (2,9 ve 3,5 mPa·s) ayrıdır.[2][17] El kitabı hangisini istiyorsa o kullanılmalıdır.
  • Sıcak iklimde daha kalın yağ gerekir mi? Çalışan bir motor, hava sıcaklığından bağımsız olarak yaklaşık 90 °C civarına ulaşır; bu yüzden sıcak hava tek başına daha kalın yağ sebebi değildir. Belirleyici olan el kitabındaki sınıftır.[18][19]
  • Yağ değişim aralığı: Üretici uzun ömür programlarında aralık 30.000 km'ye (benzinli) ve 30.000–50.000 km'ye (dizel) ya da 2 yıla kadar çıkabilir.[20] Bu değerler belirli yağ onayları ve kullanım koşullarına bağlıdır; şehir içi kısa mesafe kullanımda aralığı kısaltmak gerekir.

Özetle: Önce el kitabındaki viskozite sınıfını bulun, sonra istenen ACEA/API sınıfını ve varsa üretici onayını eşleştirin. ACEA kendi belgesinde "her sıralamanın belirli uygulamaları motor üreticilerinin sorumluluğundadır" diye yazar; API ise araç üreticisinin viskozite önerisine uyulmasını söyler.[21][19]

İlgili içerikler

Sık sorulan sorular

5W-30 ne anlama gelir?
Baştaki 5 ve W harfi kış (winter) performansını gösterir: bu yağ soğuk çevirme testinde −30 °C'de en çok 6.600 mPa·s viskozite göstermeli ve −35 °C'de pompalanabilirlik sınırı olan 60.000 mPa·s'yi aşmamalıdır. Sondaki 30 ise 100 °C'deki kinematik viskozitenin 9,3–12,5 mm²/s aralığında olduğunu belirtir. W harfi ağırlık değil kış demektir.
5W-30 yerine 5W-40 kullanabilir miyim?
İkisi farklı sınıflardır. 30 sınıfının 100 °C aralığı 9,3–12,5 mm²/s, 40 sınıfının 12,5–16,3 mm²/s'dir; 150 °C yüksek kesme viskozitesi alt sınırları da farklıdır (30 için 2,9 mPa·s, 0W-40/5W-40 için 3,5 mPa·s). Hangisinin kullanılacağına araç el kitabı karar verir; bazı motorlar her iki sınıfı da onaylarken bazıları yalnızca birini kabul eder.
DPF'li dizel araçta hangi motor yağı kullanılmalı?
El kitabının istediği düşük küllü (Low SAPS) sınıf kullanılmalıdır; Avrupa'da bu genellikle ACEA'nın C sınıflarından biridir. Örneğin C3-23 sınıfında sülfat külü %0,8'in altında, fosfor %0,070–0,090 ve kükürt %0,3'ün altında sınırlanmıştır. Gerekçesi şudur: fosfor ve kükürt katkıları yanınca kalan sülfat külü partikül filtresinde birikir ve tıkanmaya yol açar. Üretici onayları da önemlidir; örneğin MB 229.5 filtresiz araçlar içindir, filtreli araçlarda 229.51/229.52 gerekir.
Kışın hangi viskozite daha uygun: 0W-30 mu 5W-40 mı?
Soğuk ilk çalıştırma açısından 0W daha avantajlıdır: 0W sınıfı −35 °C'de, 5W sınıfı −30 °C'de ölçülür ve pompalanabilirlik sınırları sırasıyla −40 ve −35 °C'dir. Ancak seçim keyfî değildir; el kitabının izin verdiği sınıflar arasından seçmek gerekir. Sıcak taraf (30 veya 40) motorun yatak tasarımına ve üreticinin HTHS beklentisine bağlıdır.
ACEA C3 ile API SP arasındaki fark nedir?
İkisi farklı kurumların kalite sınıflandırmalarıdır. ACEA C3, Avrupa sıralamasında düşük küllü bir sınıftır ve sayısal sınırlar koyar: kül ≤%0,8, fosfor %0,070–0,090, kükürt ≤%0,3, HTHS ≥3,5 mPa·s. API SP ise ABD sınıflandırmasıdır; Mayıs 2020'de yürürlüğe girmiş, düşük devirde erken ateşleme, triger zinciri aşınması ve tortu başlıklarını kapsar. Bir yağ her ikisini birlikte karşılayabilir; hangisinin gerektiğini araç el kitabı söyler.
Daha kalın yağ motoru daha iyi korur mu?
Hayır, bu yaygın bir yanılgıdır. Çalışan motor hava sıcaklığından bağımsız olarak yaklaşık 90 °C'ye ulaşır, dolayısıyla sıcak hava tek başına daha kalın yağ gerekçesi değildir. Üreticinin belirlediği sınıftan sapmak, soğuk çalıştırmada yağın galeriye ulaşmasını geciktirebilir ve yakıt tüketimini artırabilir. Doğru yaklaşım el kitabındaki viskozite sınıfı, kalite sınıfı ve üretici onayını birlikte sağlamaktır.

Kaynaklar

  1. J300_202405 Engine Oil Viscosity Classification — SAE International (erişim: 1 Kasım 2026)
  2. SAE J300 viskozite sınıfları — Wikipedia (erişim: 1 Kasım 2026)
  3. SAE Viscosity Grades — Anton Paar Wiki (erişim: 1 Kasım 2026)
  4. Viscosity Grade vs HTHS Viscosity — Lubrizol 360 (erişim: 1 Kasım 2026)
  5. SAE 16 Viscosity Grade — oilspecifications.org (erişim: 1 Kasım 2026)
  6. Introducing the SAE 8 and SAE 12 Viscosity Grades — oilspecifications.org (erişim: 1 Kasım 2026)
  7. Viscosity Modifiers (teknik doküman) — Infineum (erişim: 1 Kasım 2026)
  8. Special Additive Report: Viscosity Index Improvers (TLT, Eylül 2011) — STLE (erişim: 1 Kasım 2026)
  9. Oil Categories — American Petroleum Institute (API) (erişim: 1 Kasım 2026)
  10. ILSAC GF-7 Ready — Infineum Insight (erişim: 1 Kasım 2026)
  11. ACEA European Oil Sequences 2022 v2 — Lubrizol (erişim: 1 Kasım 2026)
  12. ACEA C3-23 — Lubrizol 360 (erişim: 1 Kasım 2026)
  13. ACEA C2-23 — Lubrizol 360 (erişim: 1 Kasım 2026)
  14. BMW Longlife-04 onayı — ADDINOL (erişim: 1 Kasım 2026)
  15. MB 229.5 onayı — ADDINOL (erişim: 1 Kasım 2026)
  16. What are Low SAPS engine oils? — Machinery Lubrication (erişim: 1 Kasım 2026)
  17. Novel Approaches for Viscosity Testing According to SAE J300 and J306 — Anton Paar / Chromatography Today (erişim: 1 Kasım 2026)
  18. How to choose the perfect lubricant according to the climate — Repsol Lubricants (erişim: 1 Kasım 2026)
  19. Motor Oil Guide — American Petroleum Institute (API) (erişim: 1 Kasım 2026)
  20. Volkswagen Motor Oil Specifications Explained — oilspecifications.org (erişim: 1 Kasım 2026)
  21. 2024 ACEA Oil Sequences: General Requirements (erişim: 1 Kasım 2026)

Bu yazı yapay zekâ desteğiyle taslak olarak hazırlanmış; kaynakları ve bilgileri editörümüz tarafından kontrol edilmiştir. Yapay zekâ kullanım politikamız