Otomotiv

Akü (Akümülatör) Nedir? Nasıl Çalışır?

Akü, elektriği kimyasal enerji olarak saklar. Kurşun-asit akünün her hücresi yaklaşık 2,1 volt verir; altı hücre seri bağlanınca tam dolu bir otomobil aküsünün gerilimi 12,6 volt olur.

Kısa cevap

Akü, kurşun ve kurşun dioksit plakalar ile sülfürik asit çözeltisi arasındaki tersinir kimyasal tepkimeyle elektrik depolayan bir güç kaynağıdır. Her hücre yaklaşık 2,1 V verir; altı hücreli bir otomobil aküsünde tam dolu gerilim 12,6 V'tur. 12,0 V ölçülen bir akü yaklaşık %25 doluluktadır.

Öne çıkan bilgiler

  • Kurşun-asit akünün net tepkimesi Pb + PbO₂ + 2H₂SO₄ → 2PbSO₄ + 2H₂O biçimindedir; hücre gerilimi yaklaşık 2,1 V'tur.
  • Tam dolu 12 V akünün açık devre gerilimi 12,6 V; 12,2 V yaklaşık %50, 12,0 V yaklaşık %25 doluluk demektir.
  • Şarj gerilimi hücre başına 2,30–2,45 V, yani altı hücre için 13,8–14,7 V aralığındadır.
  • Depoda bekleyen akü hücre başına 2,05 V (akü başına 12,3 V) altına inerse sülfatlaşır.
  • 27 °C'de tam kapasite veren bir akü −18 °C'de genellikle kapasitesinin yalnızca %50'sini verir.
  • Sıcaklık ömrü kısaltır: VRLA akülerde 25 °C üzerindeki her 8 °C, ömrü yarıya indirir.
  • EN ve SAE soğuk marş testleri farklıdır (10 s/7,5 V ile 30 s/7,2 V); bu yüzden değerler doğrudan karşılaştırılamaz.

Araba çalışmadığında ilk şüpheli neredeyse her zaman akü olur ve haklı bir şüphedir: bir otomobil kulübünün 2024 verilerine göre 12 voltluk akü, içten yanmalı araçlardaki arızaların %45'inin, elektrikli araçlardaki arızaların %50'sinin sebebiydi.[1] Bu kadar belirleyici bir parçanın nasıl çalıştığını bilmek işe yarar.

Akü nasıl çalışır?

Kurşun-asit akünün içinde üç şey vardır: kurşun dioksit (PbO₂) artı plaka, gözenekli kurşun eksi plaka ve sülfürik asit çözeltisi. Deşarj sırasında her iki plakada da kurşun sülfat oluşur ve asit seyrelir; şarj sırasında tepkime tersine döner. Net tepkime şöyledir:

Pb + PbO₂ + 2H₂SO₄ → 2PbSO₄ + 2H₂O

Hücrenin standart gerilimi 2,041 V olarak hesaplanır.[2] Pratikte tam dolu bir hücre yaklaşık 2,1 V verir; altı hücre seri bağlandığında 12,6 V'luk tanıdık değer ortaya çıkar.[3]

Bu teknoloji eski ama hâlâ baskın: 2018'de dünya şarj edilebilir akü pazarının %70'ini, yaklaşık 600 GWh üretimle kurşun-asit aküler oluşturuyordu.[4]

Voltaj ne söyler? Doluluk tablosu

12 V sulu (flooded) akü: açık devre gerilimi ve doluluk
GerilimÖzgül ağırlıkDoluluk
12,6 V1,265%100
12,4 V1,225%75
12,2 V1,190%50
12,0 V1,155%25
11,8 V1,120%0

Kaynak, şarj gereğini üç ölçütle tanımlar: özgül ağırlığın 1,225 altına inmesi, açık devre geriliminin 12,4 V altına düşmesi ya da ilk yük testinde 9,6 V altına inilmesi.[3] Ölçümün motor durduktan birkaç saat sonra, yüzey gerilimi düşünce yapılması gerekir.

Şarj: kaç volt olmalı?

Şarj gerilimi hücre başına 2,30–2,45 V, yani altı hücreli akü için 13,8–14,7 V aralığındadır. Ömür için 2,30–2,35 V, tam kapasite için 2,40–2,45 V önerilir; bekleme (float) gerilimi hücre başına 2,25–2,27 V, yani yaklaşık 13,5–13,6 V'tur. Şarj, akım kapasitenin %3–5'ine düştüğünde tamamlanmış sayılır.[5] Sıcaklık düzeltmesi 25 °C referansıyla hücre başına −3 mV/°C'dir.[5]

Sülfatlaşma ve kendiliğinden boşalma

Akü uzun süre düşük doluluktan bırakılırsa plakalardaki kurşun sülfat kristalleri büyür ve geri dönmez; buna sülfatlaşma denir. Kural şudur: depoda bekleyen akü hücre başına 2,05 V (akü başına 12,3 V) altına inmemelidir; altı ayda bir tamamlama şarjı önerilir, AGM akülerde 6–12 ay.[5]

Kendiliğinden boşalma oranı için kaynaklar farklı değerler verir: aynı yayında metin ayda yaklaşık %5, şekil ayda %3 (20 °C), tablo ise %10–15 der; ortak nokta, oranın her 10 °C'de kabaca ikiye katlanmasıdır.[6] Asit kaybı üzerinden ölçülen değerler daha nettir: günde 3 özgül ağırlık puanı (38 °C), 2 puan (27 °C), 0,5 puan (10 °C) ve 0,1 puan (−1 °C).[3]

Soğuk ve sıcak: iki farklı zarar

  • Soğuk geçici olarak kapasiteyi düşürür: 27 °C'de %100 kapasite veren bir akü −18 °C'de genellikle %50 verir.[7] Kışın marş zorlanmasının sebebi budur; akü bozulmuş olmayabilir.
  • Sıcak kalıcı olarak ömrü kısaltır: VRLA akülerde 25 °C üzerindeki her 8 °C ömrü yarıya indirir.[8] Pratik sonuç: sıcak iklimlerde ömür yaklaşık 3 yıl, serin iklimlerde 5 yıl ve üzeridir.[9]

Derin deşarj da ömrü hızla tüketir: marş aküsü %100 derinlikte yalnızca 12–15 çevrim dayanır (derin çevrim aküleri 150–200), %50 derinlikte ise 100–120 çevrime çıkar.[8]

Etiketteki değerler: Ah, CCA, EN

Akü etiketinde iki ana değer bulunur: kapasite (Ah) ve soğuk marş akımı. Ama soğuk marş akımının ölçüm yöntemi standarda göre değişir ve bu çok karıştırılır:

  • EN 50342 testi: Akü −18 °C'de 24 saat bekletilir, beyan edilen soğuk marş akımıyla 10 saniye deşarj edilir ve gerilim 7,5 V'un altına düşmemelidir; 10 saniyelik aradan sonra bu akımın %60'ıyla 6 V'a kadar deşarjın en az 90 saniye sürmesi gerekir. Kapasite testi 25 °C banyoda C/20 akımla 10,5 V'a kadar yapılır.[10]
  • SAE/BCI (ABD) testi: CCA değeri −18 °C'de 30 saniye boyunca 7,2 V üzerinde kalınarak verilebilen akımdır; CA değeri 0 °C'de ölçülür. Rezerv kapasite ise 80 °F'de sabit 25 A ile 10,5 V'a inene kadar geçen dakikadır.[10][11]

Yani aynı akü için EN ve SAE değerleri farklı çıkar; iki etiketi doğrudan karşılaştırmak yanıltır. Bir tüketici kuruluşunun laboratuvar testinde, "74 Ah / 680 A" etiketli markasız bir akü kapasitenin %91–97'sine ulaşmış, 10. saniyede 7,37–7,48 V'ta kalmış (sınırın altında) ve 6 V'a inme süresi 67–87 saniyede kalmıştır; yani testi geçememiştir.[10]

Start-stop araçlar: EFB ve AGM

Start-stop sistemli araçlar aküyü çok daha fazla çevrime sokar; motor her durakta durup kalkarken akü, dur-kalk yüklerini tek başına karşılar. Üretici bilgilendirmesine göre AGM aküler otomobillerde sulu akünün 3 katına kadar (kamyonlarda 6 kat), EFB aküler yaklaşık 2 katına kadar (kamyonlarda 3 kat) çevrim ömrü verir; sıradan sulu akü "yalnızca marş için tasarlanmıştır, çevrimli kullanım için değil". AGM şarjı 14,4–14,8 V aralığındadır ve modern alternatörler 14,4 V ve altında kalır. Aynı kaynak start-stop sisteminin %5–10'a kadar yakıt tasarrufu sağladığını ve 4 yıldan sonra akü kontrolü önerildiğini belirtir.[12][13]

Standart tarafında da ayrı bir bölüm vardır: EN 50342-6, start-stop ve mikro hibrit uygulamalar için "mikro çevrim" akülerini kapsar ve EFB akülerini içerir; 2015 basımı 15 Ağustos 2025'te yürürlükten kaldırılıp 2025 basımıyla değiştirilmiştir.[14]

Güvenlik ve geri dönüşüm

Şarj sırasında akü hidrojen açığa çıkarır ve hidrojenin havadaki patlama sınırları %4,1–72'dir; bu yüzden şarj alanları, yanıcı gazı alt patlama sınırının %25'inin altında tutacak şekilde havalandırılır. Asit teması durumunda en az 30 dakika bol suyla yıkama önerilir.[15] Takviye ve şarj işlemlerinde kıvılcım oluşturmamak bu yüzden önemlidir.

Geri dönüşümde tablo olumludur: ABD'de kurşun akülerin geri dönüşüm oranı %99 olarak bildirilmiştir.[16] AB tarafında 2023/1542 sayılı tüzük 2027'ye kadar %90, 2031'e kadar %95 kurşun geri kazanımı şartı getirir.[17]

Türkiye'de durum: Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (RG 31.08.2004/25569), akü satışında depozito uygulanmasını öngörür; depozito tutarı her yıl aralık ayında kapasiteye (Ah) göre ülke genelinde geçerli tek bir liste hâlinde belirlenir. Yeni akü almadan eski aküsünü getiren tüketiciye de depozito ödenmesi gerekir. Atık akülerin evsel atıkla birlikte depolanması, boşaltılması ya da yakılması yasaktır ve atık akümülatörlerin geçici depolama süresi 90 günle sınırlıdır.[18][19]

İlgili içerikler

Sık sorulan sorular

Akü voltajı kaç olmalı?
Tam dolu bir 12 V akünün açık devre gerilimi 12,6 V'tur. 12,4 V yaklaşık %75, 12,2 V yaklaşık %50, 12,0 V yaklaşık %25 doluluk demektir; 11,8 V boşalmış kabul edilir. Açık devre gerilimi 12,4 V'un altına indiyse akü şarj edilmelidir. Ölçüm, motor durduktan birkaç saat sonra yapılmalıdır; hemen sonra ölçülen değer yüzey gerilimi nedeniyle yüksek çıkar.
Ah ve CCA değeri ne demek, hangisi daha önemli?
Ah kapasiteyi, soğuk marş akımı ise soğukta verilebilen anlık akımı gösterir. Marş gücü için soğuk marş akımı belirleyicidir, ancak ölçüm yöntemi standarda göre değişir: EN testinde −18 °C'de 10 saniye sonunda gerilim 7,5 V üzerinde kalmalı ve akımın %60'ıyla 6 V'a inme süresi en az 90 saniye olmalıdır; SAE testinde ise 30 saniye boyunca 7,2 V üzerinde kalınır. Bu yüzden EN ve SAE değerleri doğrudan karşılaştırılamaz.
Start-stop araca normal akü takılır mı?
Takılmamalıdır. Start-stop sistemi aküyü çok daha fazla çevrime soktuğu için EFB veya AGM akü gerekir. Üretici bilgilendirmesine göre AGM aküler otomobillerde sulu akünün 3 katına kadar, EFB aküler yaklaşık 2 katına kadar çevrim ömrü verir; sıradan sulu akü yalnızca marş için tasarlanmıştır. Standart tarafında da EN 50342-6 bölümü start-stop ve mikro hibrit uygulamalarını ayrı kapsar.
Akü kaç yıl dayanır?
Tipik ömür 3–5 yıldır ve iklim belirleyicidir: sıcak bölgelerde yaklaşık 3 yıl, serin bölgelerde 5 yıl ve üzeri. Nedeni sıcaklıktır: VRLA akülerde 25 °C üzerindeki her 8 °C ömrü yarıya indirir. Derin deşarj da ömrü hızla tüketir; marş aküsü %100 deşarj derinliğinde yalnızca 12–15 çevrim dayanırken %50 derinlikte 100–120 çevrime çıkar.
Kışın akü neden zayıflar?
Soğuk, akünün verebileceği akımı geçici olarak düşürür: 27 °C'de tam kapasite veren bir akü −18 °C'de genellikle kapasitesinin yalnızca %50'sini verir. Aynı anda motor yağı kalınlaştığı için marşın çektiği akım artar. Yani kışın yaşanan zorlanma çoğu zaman akünün bozulduğunu değil, sınırda çalıştığını gösterir. Kalıcı zararı sıcak hava verir.
Akü şarj ederken nelere dikkat edilmeli?
Şarj gerilimi altı hücreli akü için 13,8–14,7 V aralığındadır; ömür için alt sınıra yakın değerler önerilir ve bekleme gerilimi yaklaşık 13,5–13,6 V'tur. Şarj sırasında akü hidrojen açığa çıkarır; hidrojenin havadaki patlama sınırı %4,1–72 olduğu için ortam havalandırılmalı ve kıvılcım oluşturulmamalıdır. Asit teması durumunda en az 30 dakika bol suyla yıkama önerilir.

Kaynaklar

  1. Pannenstatistik 2025 (2024 verileri) — ADAC (erişim: 1 Kasım 2026)
  2. Electrochemical Energy Systems — Lead-Acid Battery (ders notu 10.626) — MIT OpenCourseWare (erişim: 1 Kasım 2026)
  3. Battery Care / Service Manual — East Penn Manufacturing (Deka) (erişim: 1 Kasım 2026)
  4. Yin vd., "Lead-Carbon Batteries toward Future Energy Storage" (Electrochemical Energy Reviews 5:2) — Springer (erişim: 1 Kasım 2026)
  5. BU-403: Charging Lead Acid — Battery University (Cadex) (erişim: 1 Kasım 2026)
  6. BU-802b: Elevated Self-discharge — Battery University (erişim: 1 Kasım 2026)
  7. BU-502: Discharging at High and Low Temperatures — Battery University (erişim: 1 Kasım 2026)
  8. BU-201: How does the Lead Acid Battery Work? — Battery University (erişim: 1 Kasım 2026)
  9. How Long Do Car Batteries Last? — AAA (erişim: 1 Kasım 2026)
  10. Auf dem TCS-Prüfstand: Starterbatterien (laboratuvar testi) — Touring Club Schweiz (erişim: 1 Kasım 2026)
  11. BCI Battery Selection Flyer — Cummins (erişim: 1 Kasım 2026)
  12. AGM Technology — VARTA (Clarios) (erişim: 1 Kasım 2026)
  13. Start-Stop Technology — VARTA (Clarios) (erişim: 1 Kasım 2026)
  14. EN 50342-6:2015 — Batteries for Micro-Cycle Applications — Estonian Centre for Standardisation (erişim: 1 Kasım 2026)
  15. Battery Charging — Industrial Lead-Acid Batteries — CCOHS (Kanada) (erişim: 1 Kasım 2026)
  16. Lead Battery Industry Issues New National Recycling Rate Study — Battery Council International (erişim: 1 Kasım 2026)
  17. Batteries and waste batteries (Regulation EU 2023/1542) özeti — Avrupa Parlamentosu — Legislative Observatory (erişim: 1 Kasım 2026)
  18. Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (RG 31.08.2004/25569) — Alomaliye (mevzuat metni) (erişim: 1 Kasım 2026)
  19. Atık Pil ve Akümülatörlerin Kontrolü Yönetmeliği (birleştirilmiş metin) — isguvenligi.net (erişim: 1 Kasım 2026)

Bu yazı yapay zekâ desteğiyle taslak olarak hazırlanmış; kaynakları ve bilgileri editörümüz tarafından kontrol edilmiştir. Yapay zekâ kullanım politikamız